Samopodoba je zelo pomembna za vsakega človeka. Gradimo jo na osnovi tega, kako vidimo sebe, ampak zanimivo kako se me bolj dotakne, kako drugi vidijo mene. Ta slika kako vidim sebe je velikokrat drugačna od tega, kako nas vidijo drugi. V tem stebru je zapisano vse, kar so drugi govorili o nas, vse kar smo videli na TV, kar so nam govorili sošolci, učitelji in ne samo starši. Vse to vpliva na naš pogled na sebe.
Ko smo otroci, smo v veliki meri povezani s svojo naravno resnico. Otroška narava je, da so nenehno prisotni v trenutku, polni radovednosti in brez predsodkov. Razvijajo svoje razumevanje sveta skozi neposredne izkušnje in preprosto veselje do življenja. Vendar, ko odrastemo in vstopamo v družbeno kompleksno okolje, se lahko začnemo oddaljevati od te prvotne povezanosti. Družbeni vplivi, pričakovanja okolice ter notranji pritiski, včasih vodijo k temu, da se začnemo bolj zavedati mnenj drugih in razmišljamo o tem, kaj nam bodo drugi rekli o nas. Nekritično to sprejemamo, kot da je to resnica o nas.
Jaz še sam dobro ne vem kdo sem in nato preko mnenj ostalih raziskujem kdo sem. To je koristno v primeru, ko sem dovzeten za prepoznavo, kaj me drugi učijo s tem, ko me žalijo – mogoče sočutja do njih, ker ne zmorejo drugače komunicirati. Ljudje, ki žalijo, ponižujejo izhajajo iz svojega bolečinskega jedra. Mi smo lahko sočutni do njih, kar pa ne pomeni, da jih moramo imeti za prijatelje.
Učenje o sebi in iskanje lastne poti v svetu sta pomembna koraka v osebnem razvoju. To vključuje razumevanje lastnih vrednot, strasti, talentov in tudi omejitev. Ko se ponovno povežemo s svojo pravo naravo, lahko začnemo živeti bolj avtentično, kar vodi do večjega zadovoljstva, zdravja in uspeha.
Kako preteklost vpliva na naše trenutno doživljanje sebe:
Pogosto se zgodi, da nas zgodnje izjave in prepričanja iz otroštva spremljajo skozi življenje, četudi se kasneje izkažejo za neutemeljene. Morda so nam govorili, da smo neumni, da nam težko gre kaj v glavo, in da ne bomo nikoli ničesar dosegli. Tudi, ko kasneje uspešno zaključimo fakulteto in se pokaže, da te trditve ne držijo, se te misli lahko še vedno vztrajno zadržujejo v našem notranjem dialogu, dokler se ne zavedamo njihovega vpliva in se odločimo, da se poslovimo od teh nalepk. Ko se znajdemo v situaciji, kjer imamo priložnost za določeno delovno mesto, se lahko nenadoma začnemo spraševati, “ali smo res dovolj sposobni”, “ali nas bodo izbrali”, “morda obstaja dovolj drugih kandidatov, ki so boljši od nas.” in še marsikatere misli, ki nas omejujejo pri spremembi. To samoomejevanje izvira iz notranjih dvomov, ki so pogosto posledica preteklih prepričanj.
Pomembno je razumeti, da komentarji drugih, ki so nam jih pripisovali v preteklosti, pogosto odražajo njihove lastne omejitve in strahove. Od nas je odvisno ali bomo sprejeli te negativne etikete ali ne. Samorefleksija in ozaveščanje lastnih sposobnosti sta ključna koraka k premagovanju notranjih dvomov. Prevzemanje odgovornosti za lastno življenje in odločanje, katera prepričanja bomo sprejeli, je ključno za spreminjanje teh vzorcev.
Samopodoba zajema tudi samospoštovanje in samozavest. Naše samospoštovanje pa se običajno poruši, ko nas ali pa se mi sami primerjamo z drugimi. Ne primerjajte se z drugimi, vsak je individualen in edinstven. Zavedanje, da se vsak rodi z enkratno kombinacijo lastnosti, talentov in sposobnosti ter z zmožnostjo, da jih razvijemo ter se oblikujemo v avtonomno in samozavestno osebo je zelo pomembno spoznanje.
Sprejemanje tako temnih kot svetlih delov sebe, je enako pomembno!