Za kakovosten partnerski odnos je komunikacija ključnega pomena. Pogosto se zgodi, da nas način komuniciranja, ki smo ga prevzeli iz svoje primarne družine, ovira pri vzpostavljanju zdravih in ljubečih odnosov. Da bi dosegli spremembo, se moramo na novo naučiti komunicirati s svojim partnerjem.
Vzorci iz otroštva
Vzorci, ki smo jih opazovali v otroštvu – zlasti odnos med mamo in očetom – močno vplivajo na naše razumevanje in pričakovanja partnerskih odnosov. Ti vzorci se pogosto nezavedno prenašajo iz generacije v generacijo, zato je ključnega pomena, da se zavedamo njihovega vpliva in se po potrebi odločimo za spremembo svojega pristopa do partnerskih odnosov.
Izražajte svoje občutke
Prvi korak k boljši komunikaciji je, da začnemo izražati svoje občutke, želje, potrebe in meje. To je treba storiti na miren in odločen način. Le tako bo naš partner sposoben razumeti naše potrebe. Hkrati pa se moramo naučiti tudi poslušati in razumeti partnerjeve potrebe ter občutke.
Pomembno je tudi, da se zavedamo svojih čustev in jih začnemo upoštevati. V naši družbi so čustva pogosto zanemarjena, zato se moramo naučiti prepoznati in spoštovati svoj čustveni spekter. To lahko storimo tako, da se premaknemo iz svoje glave v srce, kjer ležijo pravi odgovori.
Način komunikacije
Spremembe v načinu komuniciranja in izražanja se ne zgodijo čez noč, zato je vztrajnost ključnega pomena. Postopoma se bomo izurili v boljši komunikaciji in s tem omogočili večjo svobodo v izražanju in razumevanju sebe ter svojega partnerja. Ta preobrazba bo okrepila našo notranjo moč in podporo ter nam omogočila živeti življenje, ki si ga v resnici želimo in zaslužimo.
Na čem bi moral temeljiti partnerski odnos
Partnerski odnos naj bi temeljil na medsebojnem spoštovanju, ljubezni in podpori, ne pa na tekmovalnosti, občutku nadvlade ali poniževanju drugega. Ko se odnos spremeni v bitko, v kateri partnerja poskušata dokazati svoj prav in ponižati drugega, se izgubi bistvo zdravega in srečnega partnerskega odnosa.
V takšnih situacijah je pomembno, da se oseba zave svojih vedenjskih vzorcev in razume, da tovrstno ravnanje izvira iz lastnih negotovosti, nizke samopodobe in pomanjkanja samozavesti. Namesto da bi se osredotočali na napake in pomanjkljivosti partnerja, bi morali svojo energijo usmeriti v lastno osebno rast, samozavedanje in razvoj. Če smo samozavestni ter imamo dobro samopodobo, potem so za nas takšni načini komunikacije, kjer partnerja ponižujemo, v celoti nesprejemljivi.
Podpiranje drug drugega
Za vzpostavitev zdravega in uravnoteženega partnerskega odnosa je pomembno, da se partnerja osredotočita na komunikacijo, empatijo in medsebojno razumevanje. Namesto da se poskušata dokazati drug drugemu, bi morala delati skupaj kot ekipa, spoštovati različna mnenja in se truditi razumeti ter podpirati drug drugega.
Tako se lahko izognemo nepotrebnim konfliktom, ki izvirajo iz lastnih negotovosti, in se osredotočimo na gradnjo močnejše, ljubeče in podporne zveze, ki bo obema partnerjema omogočala rast, razvoj in izpolnjenost.
Priložnost za skupno rast
Partnerski ali zakonski odnos predstavlja priložnost za rast, razvoj in zdravljenje globokih čustvenih ran iz otroštva. Namesto da bi partnerja iskala krivca za svoje nezadovoljstvo, bi se morala osredotočiti na razumevanje lastnih potreb, strahov in vzorcev, ki izvirajo iz preteklih izkušenj.
Vzpostavitev povezave med partnerjema
Učenje zaupanja in ranljivosti v odnosu je ključnega pomena za vzpostavitev močne povezave med partnerjema. To zahteva priznanje lastnih omejitev, misli, čustev in dobrin ter sprejemanje drug drugega v vsej svoji raznolikosti. Pomembno je spoznanje, da so partnerski odnosi nekakšen odsev prvotnih odnosov s starši ali bližnjimi osebami, kar ponuja priložnost za globoko zdravljenje in osebno preobrazbo.
Še več o tem, kako izboljšati komunikacijo in vzpostaviti izpopolnjujoče in zdrave partnerske odnose pa izveste v tretjem modulu spletnega tečaja “Preporod” z naslovom “Lastna vrednost in partnerski odnosi”.
Ta modul vam bo ponudil poglobljene vpoglede in praktične nasvete za krepitev vaših odnosov.
Več informacij o tem modulu in celotnem tečaju “Preporod” najdete na spodnji povezavi.